Epoksi Zemin Kaplama

Epoksi zemin kaplama nedir?” sorusunun cevabı sizi de ilgilendirecektir. Kimyasal bir madde olan epoksi birçok farklı alanda kullanılmasıyla bilinmektedir. En çok kullanım alanını arasında yapı ve inşaat sektörü bulunmaktadır. Epoksiden yapılmış sehpa ya da masaların özellikle tasarımlarını istediğiniz gibi yapılabiliyor olması sayesinde farklı dekoratif talepleri de karşılamaktadır. 

Dayanıklı olmasının yanı sıra estetik bir yapıya da sahip olan epoksi zeminler, uzun süre sorun yaşanmadan kullanılmasına imkân sağlar. Bu şekilde zeminlerde epoksi malzemeden yapılan yapılar, aynı zamanda farklı dekoratif seçeneklere de sahip olabilmektedir. Epoksi termosetler grubuna ait yapıştırıcı kimyasal bir reçine olarak karşımıza çıkmaktadır. Sızdırma ya da üstünde bulunan herhangi bir maddeyi zemin altına geçirme konusunda en başarılı zemin kaplama malzemesi olarak epoksi zemin kaplamalar dikkat çekmektedir. Yapıldığı yüzeylerde uzun yıllarca özelliklerini kaybetmeden kullanılabilmektedir. Su, alkali ve asit gibi maddelere karşı dayanıklı olmaları da aynı şekilde uzun yıllar kullanılabilmelerine imkân sağlamaktadır.

Epoksi zemin kaplamalar yüzeylerinde kir tutmazlar ve kolaylıkla silinerek temizlenebilmektedirler. Parlak görünümlerinin tam aksine kaygan bir yapıda olmamaları yaşanabilecek kazaları da önleyebilmektedir. Koku yaymazlar ve hijyeniktirler. Bununla birlikte bakteri tutmuyor olmaları sayesinde zararlı bakterilerin üremeleri de engellenmiş olacaktır.

Kendi içerisinde de birçok farklı çeşide ayrılan epoksinin kullanıldığı zemin kaplamaları da farklı çeşitte olabilmektedir. Kısaca epoksi zemin kaplama çeşitleri listelenecek olursa:

  • Üç boyutlu epoksi zemin kaplama,
  • Anti-Statik epoksi zemin kaplama,
  • Portakal desenli epoksi zemin kaplama,
  • Şeffaf epoksi zemin kaplama,
  • Mortar epoksi zemin kaplama,
  • Multilayer epoksi zemin kaplama.
X
×

 

Merhaba

Nasıl yardımcı olabiliriz?

×